O nás

Šachový oddíl Sokol Nebušice je součástí Tělocvičné jednoty Sokol Nebušice, župa Podbělohorská a jeho cílem je podpořit šachové aktivity v Nebušicích a blízkém okolí a to především v oblasti práce s dětmi a mládeží.

Historie

2012

U Šachového svazu ČR byl oddíl registrován dne 20.2.2012. Registrace proběhla na základě spolupráce Jana Hrušky a Pavla Porteše a jejím cílem bylo umožnit účastníkům šachového kroužku, který Pavel Porteš již několik let vedl, bojovat o výkonnostní třídy a elo. V oddíle se zaregistrovalo 9 členů/dětí.

2013

Na jaře 2013 vznikl nápad na rozšíření oddílu i o dospělé hráče z Nebušic a blízkého okolí, s cílem pokusit se vytvořit družstvo a umožnit všem hráčům si zahrát Pražský přebor družstev a získat tak další zkušenosti. Za účelem ověření zájmu byl dne 25.5.2013 zorganizován turnaj všech generací v Nebušicích, kterého se zúčastnilo 22 hráčů, včetně dvou zahraničních účastníků. Na základě pozitivního ohlasu byla vytvořena soupiska a Sokol Nebušice se poprvé v říjnu 2013 zaregistroval do pražské soutěže družstev. Oddíl v té době měl již 19 členů (4 dospělé a 15 dětí). Mimo vlastních příprav na soutěž se členové oddílů účastnili řady turnajů, které je možné nalézt zde

2014

Rok 2014 jsme zahájili účastí v pražské soutěži družstev, kde jsme se umístili na 7. místě z 10 družstev, což vzhledem k premiérové účasti byl pěkný výsledek. Děti se v průběhu roku účastnily řady turnajů a soutěží. Mezi největší úspěchy patří 1. místo Adama Hrušky v Přeboru Prahy do 10 let s následným postupem na podzimní mistrovství Čech do 10 i 12 let, 5. místo Matouše Hlaviny v mistrovství ČR do 8 let s následným postupem na mistrovství EU, kde skončil na pěkném 11. místě a v týmech to bylo 2. místo v Pražském přeboru škol s následným postupem na mistrovství ČR, kde tým skončil 17.

2015

Rok  2015 jsme opět hráli v pražském přeboru družstev ve III. tříde, kde jsme skončili 7. z 11 družstev.  Skupina byla silnější než v loňském roce, takže šlo o pěkný výsledek. Mezi největší úspěchy v jednotlivcích  patřilo 1. místo Matouše Hlaviny v Přeboru Prahy mládeže v kategorii do 10 let a pěkné 6. místo Adama Hrušky v kategorii do 12 let. Oba si vybojovali postup na mistrovství Čech, které se hrálo na konci října v Harrachově. Matouš skončil 24. a Adam 40. Matouš Hlavina se také zúčastnil Mistrovství Čech do 10 let, kde zvítězil a stal se mistrem Čech.

V týmech to bylo 1. místo v Pražském přeboru škol (1.-5.třída) s následným postupem na mistrovství ČR, kde tým ve složení Hlavina Matouš, Hruška Adam, Hlavina Lukáš, Procházka Viktor a Kníže Lukáš skončil 8. z 30 nejlepších škol v ČR.